Mektubunda söz etmedik bir yarin kalmış

Mektubunda söz etmedik bir yarin kalmış

Yeni nesil “dum tıs dum tıs çistak çistak” şarkılar dinlediği için bahsettiğim şarkıyı belki ilk defa duyacaklar. Aslında herkesin bildiği Esmeray’ın “Gel Teskere” şarkısından bahsetmek istiyorum.

Türk aile yapısını, nereden nereye gittiğimizi gösteren ve ibret alınması gereken bir şarkıdır Esmeray’ın “Gel Teskere” şarkısı. Teknolojinin insanları esir almadığı, komşulukların, ailenin, akrabalıkların ve dostlukların kıymetli olduğu dönemleri anlatır. Türk örfünü, aile yapısını, geleneklerini özetleyen güzel bir örnektir.

Şarkının sözlerine baktığımızda askere giden bir gencin ardından yazıldığı anlaşılıyor. Eşinin ağzından kaleme alınan bu şarkıda o günün şartlarını adeta yeniden yaşıyoruz. Askerliğin iki yıl olduğu, iletişim araçlarının yaygın olmadığı ve mektup ile haberleşilen bir dönemde herkesin okuma yazma bilmediği, okuma yazma bilenlerin mektupları herkesin içerisinde okuduğu ve komşuların da dinlediği bir ortamı hafızanızda canlandırın.

“Mektup geldi, selamın var yaşlı babana.
Bacı, gardaş, muhtar emmi, garip anana.
Koca öküz, sarı dana nasibin almış.
Mektubunda söz etmedik bir yarin kalmış.
Gel teskere gel teskere bitsin bu gurbet.
Yolunu bekleyen yarin yüzüne hasret.”

Delikanlı mektubun herkesin içerisinde okunduğunu biliyor. Ancak eşine bir tek kelime yazmaktan da çekiniyor. O dönemler karı koca bile olsa yan yana gelip herkesin içerisinde eğlenip gülemediği, el ele tutuşmanın ayıplandığı, hatta ismiyle seslenilmediği günler.

Günümüzde düğün salonlarında “çatla patla kaynana”, “a be kaynana naptın bize. biz birbirimizi çok sevdik kaçıyoz yarimle” gibi şarkılarla gelinin yaka bağır baldır bacak açıp kayınbabanın ve bir cümle yabancının önünde göbek attığı bir zamana eriştik. Hiç anlamı olmayan, saçma sapan sözlerin yer aldığı şarkılarla kültürümüzden bu güzelim şarkıları malesef çıkardık.
Gidişimiz iyiye değil kardeşlerim.

“Asr’a yemin olsun ki, insan mutlak ziyandadır. Yalnız iman edip salih amel işleyenler ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna. (Asr Sûresi Meali) “

Esmeray 1977 Gel Teskere Şarkısı

Yorum Yapın