Gavurun geleneğine alternatif kılıf

Gavurun geleneğine alternatif kılıf

Anadolu Gençlik Derneği’nin yılbaşı kutlamalarına alternatif olarak düzenlediği Mekkenin Fethi kutlama programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Müslümanların tüm dini kutlamaları hicri takvime göre yaparken Mekke’nin fethini miladi takvime göre kutlamaları dikkat çekti.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) “Kime benzerseniz ondan olursunuz.” hadis-i şerifinden yola çıkarak İslam aleminin bir Hristiyan geleneği olan yılbaşı kutlamalarına katılması doğru değildir. Öyle ki, Hristiyanlarla birlikte kutlama yapan, haram olduğunu bile bile bilet alıp kumar günahını yüklenen milyonlarca Müslüman olduğunu gördüğümüzde içler acısı halimizi anlatacak kelime bulmakta zorlanıyorum.

Geçtiğimiz günlerde Mevlid kandilini geride bıraktık. Müslüman ülkesinde kaç mağazanın camlarına yazılar yazıldığını gördünüz. Kaç mağaza reyonlarını bu güne özel düzenledi. Kaç Müslüman hediyeleşti birbirinin kandilini kutladı. Müslüman bir ülkede Mevlid kandilinin diğer günlerden bir farkı var mıydı? Ekstra alışveriş yapıp çocuklarınızla ailenizle kutladınız mı?

Kardeşlerim. Yazdıklarımın farklı yerlere çekileceğinin farkındayım. Ancak çocuklarımıza “Hz. Muhammed kim?” diye sorduğumuzda en fazla peygamber diyorlar. Bugün okullarımızda bile Noel baba aşılanıyor çocuklara. Peygamberimiz bir Noel baba kadar çekici gelmiyorsa onlara, bunun sorumlusu da suçlusu da biziz. Kendi çocuklarına hediye dağıtıp İslam ümmetinin çocuklarına misket bombaları yağdıran kültürün adıdır Noel baba.

Bizim Müslüman kardeşlerimiz yılbaşı kutlayacaklar ama gururlarına yediremeyip alternatifler uyduruyorlar. Kimi İsa peygamberin doğum günü kimi Mekke’nin fethi diyor. Kendi peygamberinin doğum gününü kutlamayan ümmet İsa peygamberin doğum gününü kutluyor. Bir peygamberin doğum günü şarkıyla türküyle yemeyle içmeyle kutlanmasa gerek. Ve her nedense herşeyi hicri takvime göre yaşayan Müslümanlar Mekke’nin fethini yıl başına sabitlemişler. Rabbim akıl fikir ihsan eder inşallah.

 

Yorum Yapın