Çaldır Kapat Günleri

Gönderen: admin 16/01/2019 0 Yorum

Telefonların ülkemizde yeni tanınmaya başladığı yıllarda arama ve mesajlaşma maliyeti yüksekti. İnsanlar birbirini hatırladığını yada iyi olduğunu çaldırıp kapatarak bildirirdi. Bir mesajın 2 kontör olduğu, insanların birbiri ile daha samimi olduğu, telefonun kıtalar aşan hasretlik gidermeye başladığı bir dönemdi o zamanlar. 

O zamanlar komşuluklar bir başka güzeldi. Siyah beyaz televizyonlar yeni yeni renklenmeye başlarken melodi kitapçıklarıyla zil sesi yapılan, telefonlarının kapaklarını değişerek farklı görünümlerde kullanılan dönemler. 

Teyipde kaset dinlenilen, radyoların etkili iletişim araçları olduğu, annelerimizin televizyonun üstüne dantel örttüğü günler. Yeni nesil bilmez o günlerin güzelliğini. Komşu bugün yokum bizimkilere göz kulak ol denilen, insanların birbirine güvendiği günlerdi. O zamanlar çocuklar mahallede güvenle oynar herkes birbirini tanırdı. Kültürümüzün kaybolan değerlerini yaşatmak, yeni nesillere aktarmak amacıyla her yıl 1-7 Şubat'ta çaldır kapat günleri olarak kutlanacak. 

Bu günde çocuklarımıza eski çocuk oyunlarını, komşuluk ilişkilerini, eskinin teknolojisini ve zorluklarını zevkli yanlarını anlatacağız. Çaldır kapat günleri her yıl 1-7 şubat arası tüm yurtta kutlanacak. 

Yorum yaz

SİPARİŞ İÇİN BİZİ ARAYIN: 0546 667 08 00